  • MSRT15080(A)
MSRT15080(A)
advertisement
Manufacturer No:
MSRT15080(A)
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MSRT15080(A)
Package:
Three Tower
Datasheet:
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 150A 800V-DC Three Tower Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MSRT15080(A)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Three Tower
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 150A
  • Forward Current
    150A
  • Max Surge Current
    2.25kA
  • Current - Average Rectified (Io)
    150A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    800V
  • Average Rectified Current
    150A
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    800V
  • Reverse Voltage
    800V