  • MLS102M150EB0C
MLS102M150EB0C
advertisement
Manufacturer No:
MLS102M150EB0C
HK JDW NO:
192-MLS102M150EB0C
Package:
FlatPack
Datasheet:
MLS102M150EB0C
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 150V 20% FLATPACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLS102M150EB0C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    FlatPack
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    MLS
  • Size / Dimension
    3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Depth
    44mm
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    38mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    158mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lead Diameter
    1.016 mm
  • Voltage
    150V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2nA
  • Ripple Current
    8.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    10.1A @ 20kHz
  • Height
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm