  • MLR564K250
MLR564K250
advertisement
Manufacturer No:
MLR564K250
Manufacturer:
NTE Electronics
HK JDW NO:
571-MLR564K250
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLR564K250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Mfr
    NTE Electronics, Inc
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 85°C
  • Series
    MLR
  • Size / Dimension
    0.945" L x 0.354" W (24.00mm x 9.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.56 μF
  • Lead Spacing
    0.787" (20.00mm)
  • Voltage Rating - DC
    250V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    125V