  • MLR683K400
MLR683K400
advertisement
Manufacturer No:
MLR683K400
Manufacturer:
NTE Electronics
HK JDW NO:
571-MLR683K400
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLR683K400
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Spacing
    0.591" (15.00mm)
  • Voltage Rating - DC
    400V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    200V
  • Ratings
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Mfr
    NTE Electronics, Inc
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 85°C
  • Series
    MLR
  • Size / Dimension
    0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.068 μF