  • MLG1005S0N9CT000
MLG1005S0N9CT000
advertisement
Manufacturer No:
MLG1005S0N9CT000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLG1005S0N9CT000
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
MLG1005S0N9CT000
Description:
FIXED IND 0.9NH 1A 100 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLG1005S0N9CT000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic, Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    MLG
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.2nH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1A
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    0.9nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    10GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    1A
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.2 NANO HENRY
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm