  • IMC0402RK18NJ
IMC0402RK18NJ
advertisement
Manufacturer No:
IMC0402RK18NJ
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-IMC0402RK18NJ
Package:
0402
Datasheet:
Description:
IMC0402RK18NJ datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMC0402RK18NJ
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    18 nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • Max DC Current
    240mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.2GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    700mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.018 µH
  • Length
    1mm