  • MCRH100V225M5X11
MCRH100V225M5X11
advertisement
Manufacturer No:
MCRH100V225M5X11
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCRH100V225M5X11
Package:
Radial
Datasheet:
MCRH100V225M5X11
Description:
MCRH 2.2μF Capacitor 20% 2mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCRH100V225M5X11
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    4.535924g
  • Series
    MCRH
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Length
    38.1mm
  • Width
    6.35mm