  • MCESL16V477M8X10.5
MCESL16V477M8X10.5
advertisement
Manufacturer No:
MCESL16V477M8X10.5
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCESL16V477M8X10.5
Package:
H
Description:
470μF Capacitor 20% Cut Tape 3.2mm H
Step5Bar-code shipping tag
MCESL16V477M8X10.5
  • Package / Case
    H
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.2mm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current (AC)
    330mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.5mm