  • MCP4431-103E/ST
MCP4431-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4431-103E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4431-103E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4431-103E/ST
Description:
20 Terminations20 Pin MCP4431 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4431-103E/ST Overview
This file is contained in a package of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.Pentometer consists of 128 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 20.The digi devices displays 20 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.MCP4431 is a family member.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 20 pins on it.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.
MCP4431-103E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4431-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4431-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Programmable I to V converter
  • Industrial control circuits
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Contrast control of monitors
  • Automated caliberation
  • Adjustable current control
  • Programmable computer
  • Testing equipment
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
MCP4431-103E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.635mm