  • X9421WS16Z-2.7T1
X9421WS16Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9421WS16Z-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9421WS16Z-2.7T1
Description:
2.7V 16 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421WS16Z-2.7T1 Overview
A 64 position is contained in pentometer.The following programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.On the digi devices, you can see the 16 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYA family of pentometer is Digital Potentiometers.In this case, an operating tolerance of 20% is acceptable for the digipot.Below 70°C is the recommended operating temperature.The electronic potentiometer contains 16 terminals.
X9421WS16Z-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9421WS16Z-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9421WS16Z-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • LEDs
  • Voltage resistance conversion
  • Contrast control of monitors
  • Cell phone
  • Automated caliberation
  • Used as voltage divider
  • Medical equipment
  • Analogue circuit
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjustable current control
Step5Bar-code shipping tag
X9421WS16Z-2.7T1
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    16
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm