  • AD5273BRJZ10-R2
AD5273BRJZ10-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5273BRJZ10-R2
HK JDW NO:
84-AD5273BRJZ10-R2
Datasheet:
AD5273BRJZ10-R2
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5273 Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5273BRJZ10-R2 Overview
The file is contained in SOT-23-8 packages.By OTP, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.Positions are 64.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.For its performance, it uses 3V.The digi devices has 8 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~105°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.Pentometer belongs to the family AD5273.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.Voltage can be delivered at 3/5V.Here are some additional features of this digital potentiometer: NON VOLATILE MEMORY
AD5273BRJZ10-R2 Features
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
AD5273BRJZ10-R2 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5273BRJZ10-R2 Digital Potentiometers applications.
  • PC
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Power meter
  • Speakers
  • DAC
  • Programmable low pass filter
  • Used as programmable gain amplifier
  • Adjustable gain amplifiers
  • Stereo
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
AD5273BRJZ10-R2
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    NON VOLATILE MEMORY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    300ppm/°C
  • Length
    2.9mm