  • X9401WV24-2.7
X9401WV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9401WV24-2.7
HK JDW NO:
668-X9401WV24-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9401WV24-2.7
Description:
X9401 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9401WV24-2.7 Overview
This file is contained in a package of 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.This pentometer has 64 taps to protect against overcurrent.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.This digital potentiometer is used to detect temperature in the 0°C~70°C range.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.In the X9401 family, pentometer belongs.This digital variable resistor contains Selectable Address.
X9401WV24-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9401WV24-2.7 Applications
  • Stereo
  • Programmable I to V converter
  • Household appliances
  • Automatic detection of equipment
  • Adjustable current control
  • Motor control
  • Modern office equipment
  • PC
  • Power calibration
  • Calibration instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
X9401WV24-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9401
  • Configuration
    Non-Volatile
  • Taper
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C