  • X9418YV24-2.7
X9418YV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9418YV24-2.7
HK JDW NO:
391-X9418YV24-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9418YV24-2.7 Overview
The file is contained in TSSOP packages.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.The number of positions is 64.24 terminations are designed in digital potentiometer.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 2500Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.A 24 pin can be seen in the digi devices.In this case, the flow can be limited by 2.5kOhm.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.Voltage can be delivered at 3/5V.It is best to have the maximum setting 70°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.The system requires a minimum operating temperature of 0°C to maintain reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe frequency 400kHz maintains high accuracy.
X9418YV24-2.7 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X9418YV24-2.7 Applications
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable computer
  • Audio level control
  • Household appliances
  • Power meter
  • DAC
  • Optic fiber network
  • Wheatstone bridges
  • Calibration instrumentation
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
X9418YV24-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm