  • MCP4262-104E/MF
MCP4262-104E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4262-104E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4262-104E/MF
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4262-104E/MF
Description:
10 Terminations5V 10 Pin MCP4262 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4262-104E/MF Overview
A package containing it contains 10-VFDFN Exposed Pad.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.A 257 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 256 positions in pentometer.The terminations are set at 10.The following programmable potentiometer includes 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices shows the 10 pins.You should mount in the way of Surface Mount.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.The flow can be limited by 100kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4262.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 10 pins on this potentiameter.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.
MCP4262-104E/MF Features
Available in 10-VFDFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4262-104E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4262-104E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • Programmable low pass filter
  • Automated caliberation
  • Brightness of monitors
  • Speakers
  • Power calibration
  • Adjusting the LCD Display
  • Industrial control circuits
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
MCP4262-104E/MF
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4262
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm