  • X9401WV24I-2.7
X9401WV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9401WV24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9401WV24I-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9401WV24I-2.7
Description:
X9401 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9401WV24I-2.7 Overview
It is contained in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The mounting direction should be Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.10kOhm can limit the flow.The X9401 family contains pentometer.This digital variable resistor displays Selectable Address.
X9401WV24I-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9401WV24I-2.7 Applications
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Sensor trimming instrumentation
  • Optic fiber network
  • Power calibration
  • Joysticks
  • Contrast control of monitors
  • Modern office equipment
  • Speakers
  • Testing equipment
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
X9401WV24I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9401
  • Configuration
    Non-Volatile
  • Taper
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C