  • MCP4361T-502E/ST
MCP4361T-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4361T-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4361T-502E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4361T-502E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4361 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI257 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4361T-502E/ST Overview
A package containing 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 257 taps to prevent overcurrent.Pentometer consists of 257 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 20.You will find here 4 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 5000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.20 pins can be seen in The digi devices.The way to mount is Surface Mount.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.A flow limit of 5kOhm can be applied.A member of the family MCP4361 pentometer belongs to.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.This potentiameter gets 20 pins on it.A voltage of 3/5V can be delivered by it.
MCP4361T-502E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4361T-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4361T-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • Modern office equipment
  • Noise-free volume controller
  • Audio Volume control
  • Contrast control of monitors
  • Medical equipment
  • Voltage resistance conversion
  • Low power system
  • Analogue circuit
  • Calibration instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP4361T-502E/ST
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4361
  • Configuration
    Potentiometer
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    257
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V