  • X9250US24-2.7T1
X9250US24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9250US24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9250US24-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9250US24-2.7T1
Description:
X9250 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9250US24-2.7T1 Overview
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.Mount in the direction of Surface Mount.±2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.You can limit the flow by using 50kOhm.Pentometer is a member of X9250 family.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.
X9250US24-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9250US24-2.7T1 Applications
  • Audio Volume control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable power supplies
  • Used as variable resistor
  • Household appliances
  • Gas detection circuit
  • Low power system
  • LEDs
  • Sensor trimming instrumentation
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9250US24-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9250
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C