  • MCP4141-104E/MS
MCP4141-104E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4141-104E/MS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4141-104E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4141-104E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4141 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4141-104E/MS Overview
A package containing it contains 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.For this pentometer, there are 129 taps that protect against overcurrent.A 128 position is contained in pentometer.It is designed 8 terminations.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.In the digi devices, there are 8 pins.The way to mount is Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.A flow rate limit of 100kOhm is possible.In the MCP4141 family, pentometer belongs.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.
MCP4141-104E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4141-104E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4141-104E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Adjusting the LCD Display
  • Wheatstone bridges
  • Power calibration
  • Stereo
  • Audio Volume control
  • Cell phone
  • Optic fiber network
  • LEDs
  • Communication device
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
MCP4141-104E/MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4141
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm