  • MCC312-16IO1
MCC312-16IO1
advertisement
Manufacturer No:
MCC312-16IO1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-MCC312-16IO1
Package:
Y1-CU
Datasheet:
MCC312-16IO1
Description:
SCR DUAL 1600V 520A Y1-CU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCC312-16IO1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Y1-CU
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~140°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    7
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    1.04kA
  • Base Part Number
    MC*312
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • RMS Current (Irms)
    520A
  • Reverse Voltage
    1.6kV
  • Hold Current
    150mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    9200A 10100A
  • On-State Current-Max
    320000A
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1600V
  • Leakage Current (Max)
    40mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    320A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    9800 A
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs
  • Desc. of Screw Terminals
    A-K-AK
  • Desc. of Quick-Connects
    2G-2GR
  • Height
    49mm
  • Length
    115mm
  • Width
    50mm