  • MT25C16T1-BP
MT25C16T1-BP
advertisement
Manufacturer No:
MT25C16T1-BP
HK JDW NO:
543-MT25C16T1-BP
Package:
Module
Datasheet:
MT25C16T1-BP
Description:
MOD SCR DUAL 25A 1600V T1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MT25C16T1-BP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    550A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    25A