  • MT130CB16T2-BP
MT130CB16T2-BP
advertisement
Manufacturer No:
MT130CB16T2-BP
HK JDW NO:
543-MT130CB16T2-BP
Package:
Module
Datasheet:
MT130CB16T2-BP
Description:
MOD SCR/DIODE 130A 1600V T2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MT130CB16T2-BP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    4700A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    400mA
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    130A