  • TT240N32KOFHPSA1
TT240N32KOFHPSA1
advertisement
Manufacturer No:
TT240N32KOFHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TT240N32KOFHPSA1
Package:
Module
Datasheet:
TT240N32KOFHPSA1
Description:
SCR MODULE 3.2KV 700A MODULE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TT240N32KOFHPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-30 Code
    R-XXFM-X7
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    3.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    6100A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    250mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    300mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    700A
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    3200V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    446A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    3200V
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C