  • MC74AC14DTR2
MC74AC14DTR2
advertisement
Manufacturer No:
MC74AC14DTR2
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC74AC14DTR2
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MC74AC14DTR2
Description:
3.3/5V V 10 ns ns 15 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 4μA μA
Purchasing and Inquiry
MC74AC14DTR2 Overview
Shipped in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is easy to ship overseas. The advanced packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. Inverter logic governs its operation. The part must have a voltage of 2V~6V in order to function properly. Temperatures around -40°C~85°C are extended for operation. Part Surface Mount is mounted. In both high and low states, output current is 24mA 24mA. The number 74AC refers to it. Total terminations are 14. Users will benefit significantly from 6 functions in this part. There is a chip like this in AC. If you are looking for device variants, try search with 74AC14. It is injected into the part body with 14 pins. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. Quiescent parts have 4μA current flowing through them. This logic device is a typical Gates. The part bears a load capacitance of 50pF. To supply the device, it requires a voltage of 2V. It reaches 6V when the supply voltage is maximal (Vsup). The method TAPE AND REEL has been incorporated into the package. According to the datasheet, the part requires 3.3/5V power supply. An operation based on gates of 6.
MC74AC14DTR2 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AC Family
Quiescent Current: 4μA
6 Gates
MC74AC14DTR2 Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC74AC14DTR2 Gates and Inverters applications.
  • Projector
  • Solar street light
  • Printer
  • Cell phone
  • In-vehicle system
  • Fishery-optical complementary power station
  • Electric grinding wheel
  • VCD
  • Hair dryer
  • Photovoltaic system
Step5Bar-code shipping tag
MC74AC14DTR2
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    74AC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74AC14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Family
    AC
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.012 A
  • Number of Gates
    6
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 1.1V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.9V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm