  • SN74LVC1G11DCKRE4
SN74LVC1G11DCKRE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G11DCKRE4
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G11DCKRE4
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
Description:
3.5 ns ns 4.9 ns ns 2mm mm Gates & Inverters 1.1mm mm 2.494758mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G11DCKRE4 Overview
Shipped in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363, the part is easy to ship overseas. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). A AND Gate logic principle is used to make it work. The part must have a voltage of 1.65V~5.5V in order to function properly. The operating temperature is extended to around -40°C~125°C. It is mounted in position Surface Mount. Neither the high 32mA 32mA low state of output current is 32mA 32mA. There are several in the 74LVC series. 6 terminations have been made so far. The part has 1 functions that significantly boost the user experience. The chip is part of the LVC/LCX/Z family. If you are looking for device variants, try search with 74LVC1G11. A total of 6 pins are injected into the part body. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. The datasheets for the 6 pins explain the functions. As of 3, the part supports 3 inputs. In the quiescent state, the part has 10μA current flowing through it. The logic device in this example is a typical Gates. A load capacitance of 50pF is provided by the part. Vsup reaches its maximum value at 5.5V. In addition to this, it is packed with the industry TR method. Operation involves 1 elements in total.
SN74LVC1G11DCKRE4 Features
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 10μA
SN74LVC1G11DCKRE4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC1G11DCKRE4 Gates and Inverters applications.
  • Grid adaptation function
  • DVD
  • Electric car
  • Ship
  • Projector
  • Range hood
  • Fishery-optical complementary power station
  • Hair dryer
  • Audio
  • Fax machine
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G11DCKRE4
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Weight
    2.494758mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    74LVC
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    74LVC1G11
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    3.5 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    4.9 ns
  • Logic Function
    AND
  • Number of Inputs
    3
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.5ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm