  • MBRT50080R
MBRT50080R
advertisement
Manufacturer No:
MBRT50080R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBRT50080R
Package:
Three Tower
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 500A 80V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBRT50080R
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Three Tower
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X3
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 250A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    500A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Max Surge Current
    3.5kA
  • Output Current-Max
    250A
  • Application
    POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    500A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    80V
  • Average Rectified Current
    500A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    80V