  • MBR60060CTR
MBR60060CTR
advertisement
Manufacturer No:
MBR60060CTR
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBR60060CTR
Package:
Twin Tower
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 600A 60V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBR60060CTR
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Twin Tower
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 300A
  • Forward Current
    600A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    4kA
  • Output Current-Max
    300A
  • Application
    POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    300A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    600A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V