  • MBR2X100A180
MBR2X100A180
advertisement
Manufacturer No:
MBR2X100A180
HK JDW NO:
347-MBR2X100A180
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 200A 180V-DC SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
Quantity:
In Stock : 3112
Step5Bar-code shipping tag
MBR2X100A180
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3mA @ 180V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 100A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    180V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    180V
  • Average Rectified Current
    200A