  • MBR2X060A060
MBR2X060A060
advertisement
Manufacturer No:
MBR2X060A060
HK JDW NO:
347-MBR2X060A060
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 60A 60V-DC SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBR2X060A060
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    750mV @ 60A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    60A