  • MAL213664102E3
MAL213664102E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL213664102E3
HK JDW NO:
886-MAL213664102E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL213664102E3
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 10V 20% Radial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAL213664102E3
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    2.200008g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2004
  • Series
    136 RVI
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    100μA
  • Ripple Current
    1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    62mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    700mA @ 100Hz
  • Dissipation Factor
    0.19 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm