  • MAL205017472E3
MAL205017472E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL205017472E3
HK JDW NO:
886-MAL205017472E3
Package:
Radial, Can - Solder Lug
Datasheet:
MAL205017472E3
Description:
VISHAY MAL205017472E3 Electrolytic Capacitor, Long Life, 4700 F, 40 V, 050 PED-PW Series, +30%, -10%, 35 mm, 10 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAL205017472E3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Solder Lug
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Series
    050 PED-PW
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Termination
    Solder
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    48mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.13mA
  • Ripple Current
    3.8A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    35mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.8A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm