  • M4A3-32/32-10VI48
M4A3-32/32-10VI48
advertisement
Manufacturer No:
M4A3-32/32-10VI48
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-M4A3-32/32-10VI48
Package:
48-LQFP
Datasheet:
M4A3-32/32-10VI48
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4A Series M4A3-32 48 Pin 3.3V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
M4A3-32/32-10VI48 Overview
32macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.The product is contained in a 48-LQFP package.There are 32 I/Os on the board.It is programmed that device terminations will be 48 .Its terminal position is QUAD.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.There is a part included in Programmable Logic Devices.Trayis the packaging method.It operates with the operating temperature of -40°C~85°C TA to ensure its reliability.Chips should be mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 4A series.It has 48pins programmed.This device also displays [0].The M4A3-32indicates that its related parts can be found.In digital circuits, there are 1250gates, which act as a basic building block.High efficiency requires a voltage supply of [0].For storing data, it is recommended to use [0].Surface Mountis used to mount this electronic component.The pins are [0].With a maximum supply voltage of [0], it operates.The minimal supply voltage is 3V.A total of 97 Programmable I/Os are available.Ideally, the maximal frequency should be lower than 100MHz Hz.
M4A3-32/32-10VI48 Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
48 pin count
48 pins
M4A3-32/32-10VI48 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation M4A3-32/32-10VI48 CPLDs applications.
  • DMA control
  • Dedicated input registers
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • State machine control
  • DDC INTERFACE
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Digital multiplexers
  • Bootloaders for FPGAs
Step5Bar-code shipping tag
M4A3-32/32-10VI48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    ispMACH® 4A
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    M4A3-32
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    32
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Gates
    1250
  • Max Frequency
    100MHz
  • Number of Programmable I/O
    97
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm