  • M4A3-256/128-55FAC
M4A3-256/128-55FAC
advertisement
Manufacturer No:
M4A3-256/128-55FAC
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-M4A3-256/128-55FAC
Package:
256-BGA
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4A Series M4A3-256 3.3V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
M4A3-256/128-55FAC Overview
There are 256 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.It is part of the 256-BGA package.It is equipped with 128I/O ports.There is a 256terminations set on devices.Its terminal position is BOTTOM.There is 3.3V voltage supply for this device.This part is part of the family [0].It is packaged in the way of Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].There should be a Surface Mounton the chip.FPGAs belonging to the ispMACH? 4Aseries contain this type of chip.It is programmed with 256 pins.Additionally, this device is capable of displaying [0].You can find its related parts in the [0].In digital circuits, there are 10000gates, which act as a basic building block.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].A voltage of 3.6V is the maximum supply voltage for this device.The minimal supply voltage is 3V.There are 97 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. There should be a lower maximum frequency than 167MHz.The status of input signals is determined by 14dedicated inputs.
M4A3-256/128-55FAC Features
256-BGA package
128 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
256 pin count
M4A3-256/128-55FAC Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation M4A3-256/128-55FAC CPLDs applications.
  • Bootloaders for FPGAs
  • Code converters
  • USB Bus
  • State machine design
  • Custom shift registers
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • D/T registers and latches
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • LED Lighting systems
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
Step5Bar-code shipping tag
M4A3-256/128-55FAC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    ispMACH® 4A
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    M4A3-256
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    128
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5.5 ns
  • Number of Gates
    10000
  • Max Frequency
    167MHz
  • Number of Programmable I/O
    97
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    14
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5.5ns
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm