  • M2S025-1FG484I
M2S025-1FG484I
advertisement
Manufacturer No:
M2S025-1FG484I
HK JDW NO:
523-M2S025-1FG484I
Package:
484-BGA
Datasheet:
M2S025-1FG484I
Description:
-40°C~100°C TJ 484 Pin M2S025 System On ChipSmartFusion?2 Series 267 I/OMin 1.14V VMax 1.26V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
Based on the core processor(s) ARM? Cortex?-M3, this SoC has been developed.There is a 484-BGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 64KB RAM.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.SmartFusion?2 is the series in which this system on chip SoC falls under.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.In addition, this SoC security combines FPGA - 25K Logic Modules.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.As a whole, this SoC part is comprised of 267 inputs and outputs.There is a flash of 256KB on it.Searching M2S025 will yield system on chips with similar specs and purposes.It operates at a frequency of 166MHz.There is no doubt that the SoC meaning is based on the core architecture of ARM.This is the version with 484 pins.It just takes -40°C for the SoC computing to start up, and that is all it needs.This SoC system on chip is designed to operate at a temperature of 100°C.This power supply is rated with a maximum voltage of 1.26V.It is powered by at least 1.14V.
Built on MCU, FPGA.
256KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation
M2S025-1FG484I System On Chip (SoC) applications.
  • Industrial robot
  • ARM Cortex M4 microcontroller
  • RISC-V
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • Robotics
  • Embedded systems
  • Wireless sensor networks
  • Robotics
  • Servo drive control module
Step5Bar-code shipping tag
M2S025-1FG484I
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Supplier Device Package
    484-FPBGA (23x23)
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2009
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    166MHz
  • Base Part Number
    M2S025
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.26V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Number of I/O
    267
  • Speed
    166MHz