  • M2GL050T-FGG896
M2GL050T-FGG896
advertisement
Manufacturer No:
M2GL050T-FGG896
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-M2GL050T-FGG896
Package:
896-BGA
Datasheet:
M2GL050T-FGG896
Description:
1.2V V 2.44mm mm FPGAs IGLOO2 Series 896-BGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
M2GL050T-FGG896 Overview
As part of the 896-BGA package, it is included. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. Having 377 I/Os makes data transfers more coherent. To form a fundamental building block, there are 56340 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. This device is powered by a 1.14V~2.625V battery. It is a type of FPGA that belongs to the IGLOO2 series of FPGAs. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. The device has 377 outputs that are integrated into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. Fpga chips is designed wFpga chipsh 896 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 1869824. Parts related to this part can be found using its base part number M2GL050. There is a maximum RAM si228.3kBe of 228.3kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. 896 pins are designed into the device. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.2V supply voltage.
M2GL050T-FGG896 Features
377 I/Os
Up to 1869824 RAM bits
896 LABs/CLBs
M2GL050T-FGG896 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation M2GL050T-FGG896 FPGAs applications.
  • Data center hardware accelerators
  • Medical ultrasounds
  • Broadcast
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Wireless Communications
  • Data center search engines
  • Medical imaging
  • Distributed Monetary Systems
  • Bioinformatics
  • Scientific Instruments
Step5Bar-code shipping tag
M2GL050T-FGG896
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    896-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    896
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    IGLOO2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    M2GL050
  • Number of Outputs
    377
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    377
  • RAM Size
    228.3kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    56340
  • Total RAM Bits
  • Height Seated (Max)
    2.44mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm