  • M2GL050-1VF400I
M2GL050-1VF400I
advertisement
Manufacturer No:
M2GL050-1VF400I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-M2GL050-1VF400I
Package:
400-LFBGA
Datasheet:
M2GL050-1VF400I
Description:
1.51mm mm FPGAs IGLOO2 Series 400-LFBGA 0.8mm mm 400
Purchasing and Inquiry
M2GL050-1VF400I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 400-LFBGA package and X package. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. The device has 207 I/O ports for more coherent data transfer. There are 56340 logic elements/cells to form a fundamental building block. The supply voltage is 1.2V volts. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.14V~2.625V-volt supply voltage required for the device to operate. The IGLOO2 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the IGLOO2 family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. In order to make this device as versatile as possible, there are 207 different outputs included. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. 400 terminations are present in total. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 1869824. If you are looking for related parts, you can use the base part number M2GL050 as a starting point. During the configuration of this FPGA module, the RAM si228.3kBe reaches 228.3kB to ensure that the program runs normally. There are 400 pins on this device. There is a 1.2V power supply that is required to operate it.
M2GL050-1VF400I Features
207 I/Os
Up to 1869824 RAM bits
400 LABs/CLBs
M2GL050-1VF400I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation M2GL050-1VF400I FPGAs applications.
  • Image processing
  • Industrial Ethernet
  • Broadcast
  • Data Mining
  • Computer hardware emulation
  • Artificial intelligence (AI)
  • Medical Applications
  • DO-254
  • ASIC prototyping
  • Ecosystem
Step5Bar-code shipping tag
M2GL050-1VF400I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    400
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    IGLOO2
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    400
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    M2GL050
  • Number of Outputs
    207
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.2V
  • Number of I/O
    207
  • RAM Size
    228.3kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    56340
  • Total RAM Bits
  • Height Seated (Max)
    1.51mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm