  • LP3855ET-5.0
LP3855ET-5.0
advertisement
Manufacturer No:
LP3855ET-5.0
HK JDW NO:
815-LP3855ET-5.0
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
LP3855ET-5.0
Description:
Enable Fixed LP3855 PMIC 3 TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 8221
Step5Bar-code shipping tag
LP3855ET-5.0
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Base Part Number
    LP3855
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Quiescent Current
    3mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    3mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 1.5A
  • PSRR
    73dB ~ 57dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    240mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.24V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C