  • LP332M025A1P3
LP332M025A1P3
advertisement
Manufacturer No:
LP332M025A1P3
HK JDW NO:
192-LP332M025A1P3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
LP332M025A1P3
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LP332M025A1P3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    LP
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    151mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.65mA
  • Ripple Current
    1.16A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.16A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.276A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    25 %
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm