  • LLS2G271MELA
LLS2G271MELA
advertisement
Manufacturer No:
LLS2G271MELA
HK JDW NO:
555-LLS2G271MELA
Datasheet:
LLS2G271MELA
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LLS2G271MELA
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    980μA
  • Ripple Current
    1.79A
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.79A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5597A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm