  • LLG2C222MELB40
LLG2C222MELB40
advertisement
Manufacturer No:
LLG2C222MELB40
HK JDW NO:
555-LLG2C222MELB40
Datasheet:
LLG2C222MELB40
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 160volts 2200uF 85c 30x40x10L/S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LLG2C222MELB40
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.77mA
  • Ripple Current
    4.45A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.45A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.675A @ 50kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm