  • LGX2E561MELZ45
LGX2E561MELZ45
advertisement
Manufacturer No:
LGX2E561MELZ45
HK JDW NO:
555-LGX2E561MELZ45
Datasheet:
LGX2E561MELZ45
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 560uF 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGX2E561MELZ45
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.12mA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%