  • LGW2E821MELC30
LGW2E821MELC30
advertisement
Manufacturer No:
LGW2E821MELC30
HK JDW NO:
555-LGW2E821MELC30
Datasheet:
LGW2E821MELC30
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 820uF Snap-In
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGW2E821MELC30
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.35mA
  • Ripple Current
    3A
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.5A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • Length
    30mm