  • LGU2Z102MELC
LGU2Z102MELC
advertisement
Manufacturer No:
LGU2Z102MELC
HK JDW NO:
555-LGU2Z102MELC
Datasheet:
LGU2Z102MELC
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGU2Z102MELC
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.27mA
  • Ripple Current
    2.3A
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.45A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm