  • LGU2P181MELY
LGU2P181MELY
advertisement
Manufacturer No:
LGU2P181MELY
HK JDW NO:
555-LGU2P181MELY
Datasheet:
LGU2P181MELY
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 220V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGU2P181MELY
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    590μA
  • Ripple Current
    900mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    900mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.35A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    20mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm