  • LGU2E561MELC
LGU2E561MELC
advertisement
Manufacturer No:
LGU2E561MELC
HK JDW NO:
555-LGU2E561MELC
Datasheet:
LGU2E561MELC
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGU2E561MELC
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.12mA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm