  • LGU2E331MELA
LGU2E331MELA
advertisement
Manufacturer No:
LGU2E331MELA
HK JDW NO:
555-LGU2E331MELA
Datasheet:
LGU2E331MELA
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGU2E331MELA
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    860μA
  • Ripple Current
    1.3A
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.95A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm