  • LGU2A332MELC
LGU2A332MELC
advertisement
Manufacturer No:
LGU2A332MELC
HK JDW NO:
555-LGU2A332MELC
Datasheet:
LGU2A332MELC
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 100volts 3300uF 0.2 35x40 105c
Step5Bar-code shipping tag
LGU2A332MELC
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.72mA
  • Ripple Current
    3.31A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.31A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8065A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm