  • LGR2W121MELB30
LGR2W121MELB30
advertisement
Manufacturer No:
LGR2W121MELB30
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LGR2W121MELB30
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 450volts 120uF Long Life
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGR2W121MELB30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    LGR
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    690μA
  • Ripple Current
    720mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    720mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.0296A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm