  • LGNW6681MELC50
LGNW6681MELC50
advertisement
Manufacturer No:
LGNW6681MELC50
HK JDW NO:
555-LGNW6681MELC50
Datasheet:
LGNW6681MELC50
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 420volts 680uF 105c 35x50x10L/S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGNW6681MELC50
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.6mA
  • Ripple Current
    2.2A
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.003A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm