  • LFXP3C-4QN208C
LFXP3C-4QN208C
advertisement
Manufacturer No:
LFXP3C-4QN208C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFXP3C-4QN208C
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
LFXP3C-4QN208C
Description:
1.8V V 4.1mm mm 8.3kB B FPGAs XP Series 360MHz MHz 208-BFQFP 0.5mm mm 208
Purchasing and Inquiry
LFXP3C-4QN208C Overview
The package that contains this software is called 208-BFQFP. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. 136 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block contains 3000 logic elements or cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.8V. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. There is a 1.71V~3.465V-volt supply voltage required for the device to operate. FPGAs belonging to the XP series are a type of FPGA that belong to the XP series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. In order to make this device as versatile as possible, there are 136 different outputs included. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. Total terminations are 208. A device like this one offers 55296 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, you can use its base part number LFXP3. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. 208 pins are designed into the device. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.8V supply voltage. 2 gates make up the basic block of its construction. There are a total of 208 pins on this device. The basic building block of the system is composed of 375 logic blocks (LABs). In this FPGA module, there is a memory of 8.3kB that can be used to store programs and data. 384 CLBs are basic modules used for its architecture. Powered by a 360MHz-frequency motor, it delivers high efficiency. As part of the building blocks, it consists of 384 logic cells.
LFXP3C-4QN208C Features
136 I/Os
Up to 55296 RAM bits
208 LABs/CLBs
375 logic blocks (LABs)
Operating from a frequency of 360MHz
LFXP3C-4QN208C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFXP3C-4QN208C FPGAs applications.
  • Secure Communication
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Industrial IoT
  • Embedded Vision
  • Medical ultrasounds
  • Wired Communications
  • Aerospace and Defense
  • Distributed Monetary Systems
  • Audio
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
LFXP3C-4QN208C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    XP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    360MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LFXP3
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    136
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    8.3kB
  • Number of I/O
    136
  • RAM Size
    6.8kB
  • Organization
    384 CLBS
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    3000
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
    2
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    375
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.53 ns
  • Number of CLBs
    384
  • Number of Logic Cells
    384
  • Height Seated (Max)
    4.1mm