LFXP2-40E-7F484C
LFXP2-40E-7F484C
477-LFXP2-40E-7F484C
484-BBGA
1.2V V 121kB B FPGAs XP2 Series 484-BBGA
Purchasing and Inquiry
LFXP2-40E-7F484C Overview
A 484-BBGA package is provided with this component. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block consists of 40000 logic elements/cells. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. The FPGA belongs to the XP2 series of FPGAs, and it is one type of FPGA. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. A device like this one offers 906240 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, use the part number LFXP2-40 as a base. This FPGA module has a RAM si110.6kBe of 110.6kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. The device is designed with 484 pins in total. 5000 LABs and CLBs are built into this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. A total of 484 pins are included in this device. There is a memory of 121kB embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data.